EXTRA 🇸🇪 gyereknevelés svéd módra – mit tanulhatunk tőlük és mit tanultunk magunkról?
találkozunk hétfőn + skandináv ház in the house
szia kedves olvasó!
ma egy nagyon izgalmas dupla különkiadással jelentkezem, de előtte hadd mondjam el gyorsan, hogy május 5-én hétfőn 18:00-kor lesz egy kötetlen beszélgetős összejövetel a városligetben a pántlika nevű kultikus helyen.
program: "kötetlen, ám garantált világmegváltás néhány órában" a halottnak a coach podcast hallgatói közösségével. gyere és kapcsolódj offline jó arcokkal!
eső/vihar esetén keresünk valami fedett helyet a közelben. a fenti gombra kattintva bekerül az esemény a naptáradba és tudok neked update-t küldeni emailen, ha kell.
podcast dupla különkiadás
Küű Anitával (aki korábban már szerepelt a halottnak a coach podcastban) közösen két részes podcastot készítettünk a skandináv gyereknevelésről. úgy érzem: érdemes tanulni tőlük, de nem árt, ha közben megőrizzük a saját értékeinket is.
mindkét epizódot a skandináv házban, élőben rögzítettük budapesten, a népfőiskola programjuk keretében. a közönség is aktívan részt vett, remek kérdéseket és meglátásokat hoztak magukkal.
fontos tudni: nem gyereknevelési szakértők vagyunk, csak két szülő, aki stockholmban töltött évtizedek után most budapesten próbál gyereket nevelni.
az első részben végigvesszük a svéd szülői alapelveket: autonómia, egyenrangúság, bizalom – nem csak szlogenek, hanem a mindennapokban is élő gyakorlatok. a gyerekek véleménye számít, bevonják őket a döntésekbe, nincs külön gyereknap, mert minden nap az. az iskolákban partnerként kezelik a tanulókat, differenciálnak, figyelembe veszik az erősségeiket. a középiskolában kötelező a pszichológia, tisztelik a határokat, és még a családbarát munkakultúra is támogatja a szülői szerepeket. persze azért nem minden tökéletes: a közbiztonság romlása és a lakhatási válság nagyon is valós probléma.
az első rész a bezzeg a svédek podcast csatornán hallgatható meg
a második rész már sokkal személyesebb: milyen érzés bevándorlóként gyereket nevelni? a kórházi szülésélmények szuperek, a terhesgondozás stresszmentes, de a kulturális különbségek hamar megmutatkoznak. a nyelv fenntartása kihívás, az outsider érzés nap mint nap belénk mar. különösen nehéz, amikor nem érted a helyi vicceket, nem tudsz azonosulni a kulturális kódokkal. és közben ott van a felismerés:
“ha te, a szülő nem vagy jól, a gyereked sem lesz jól.”
nem mindegy, hogyan tudod megőrizni a lelki egyensúlyod két kultúra között egyensúlyozva, főleg úgy, hogy az anyagi különbségek és az üvegplafon is szorongat.
Anitáéknál és nálunk is a hazaköltözés egyik fő oka pont az volt, hogy a saját és a családi jóllétet helyeztük előtérbe – és ezt egyáltalán nem bántuk meg (egyelőre). a gyerek is jobban érzi magát itthon, és közben megőrizzük/tovább örökítjük a kelet-európai gyökereink értékeit is.
a két rész együtt egy elég árnyalt képet fest arról, hogy milyen svédországban szülőnek lenni, milyen dilemmákkal, tanulságokkal, örömökkel és veszteségekkel jár ez az út.
a kiköltözés se nem csodaszer, se nem pokol, hanem egyszerűen: egy másik valóság, amiből sok mindent érdemes ellesni – de csak úgy, ha közben a saját kérdéseinket sem felejtjük el feltenni.
a 2. epizód pedig a halottnak a coach csatornán hallgathatod meg
iratkozz fel mindkét podcastra, ha tetszett, hogy nem maradj le az ehhez hasonló tartalmakról a jövőben és kérlek mutasd meg egy ismerősödnek is, akit érdekelhet a külföldre költözés témája!
köszönöm a figyelmed, hétfőn koccintunk a pántlikában, ha van kedved és időd jönni.
addig is a legjobbakat!
üdv
andrás