szia kedves olvasó!
remélem jól vagy, és te is élvezed ezt a gyönyörű napsütéses tavaszt őszt!
ha már a könyöködön jön ki az AI téma, akkor is maradj velem a következő gondolatmenet erejéig, mert az élet bármely területére ráhúzható a tanulság, amire próbálok kilyukadni.
szóval 2023 tavaszán úgy döntöttem, hogy a világmegváltást világszerte garantálnom kell, és a jól bevált modellt ideje beröffenteni a nemzetközi színtéren is, angol nyelven. arra nem volt kapacitásom, hogy a HAC mellett még egy angol nyelvű beszélgetős podcastet is elindítsak, de a chatgpt-t felfogadtam arra, hogy a magyar blogposztjaimat lefordítsa, és azokat felolvastam kelet-nyírségi akcentusommal. ezzel meg is született a woohoo! burned out podcast, amit a kíváncsi magyar műsorkészítő társaim és tán néhány elvetemült követőm meghallgatott párszor, majd fél évnyi eredménytelenség után némi csalódottsággal a lelkemben elengedtem a projektet - pozitívabb pillanataimban azt gondoltva, hogy így is kap egy kis ízelítőt belőlem a külföldi HR-es döntéshozó, mielőtt egy jó zsíros megbízást adna nekem.
ez a műsorkészítési mód erősen használt generative AI-t, LLM-et, de abszolút úgy éreztem, hogy a végeredmény még én vagyok, s nem a gépet kérem meg arra, hogy a semmiből (pontosabban a teljes internet tudását lefölözve, jogdíjak és hivatkozások nélkül, szuper etikátlan módon) kreáljon korábban nem létező kontentet.
aztán történt valami a múlt héten. szembe jött velem a google legújabb cucca, a notebookLM, amely egy olyan mesterséges intelligencia alapú eszköz, amely segít a felhasználóknak összetett információk megértésében azáltal, hogy összefoglalja a feltöltött dokumentumokat, válaszol kérdésekre és új összefüggéseket talál.
van itt egy olyan funkció, hogy a feltöltött doksi, youtube videó stb. alapján készít az AI egy “audio overview”-t percek alatt. egyelőre csak angolul működik, de egészen elképesztő, ahogyan két gép elbeszélget az alapanyag tartalmáról vagy negyed órán keresztül úgy, hogy tökéletesen összefoglalja az eredeti mű lényegét, és szerintem sokkal élvezetesebb formában tálalja, mint amikor én angolul szöveget olvasok fel.
nem bírtam ellenállni a kísértésnek, hogy megetessem a gépet a HAC podcast korábbi epizódjaival, és megjelentessem az új anyagot a woohoo-n, mint angol nyelvű podcastet. ezt nézd meg, tényleg durva az eredmény!
de azért itt már felmerül néhány kérdés.
sokat vaciláltam azon, hogy ezt egyáltalán kitegyem-e az éterbe, hiszen rengeteget beszélek az AI által generált szemétről, ami elárasztja az internetet és felporszívózza a figyelmünk utolsó morzsáit is. kell-e még egy podcast a csilliárd mellé? meg ez én vagyok-e még? tényszerűen a saját, eredeti gondolataimat reprezentálja a cucc, de olyan fura, hogy nem létező személyek dumálnak róla. mondjuk ha két élő ember beszélgetne, elemezné a magyar nyelvű anyagaimat, hogy elérhessek egy globális közönséget, akkor azzal OK lennék.
de valami mégis zavar, érzem, valami nem stimmel. óriási hype van a generative AI körül, azzal érvelnek, hogy a használatával ki tudjuk küszöbölni a szöveg és a kép létrehozásának fáradtságos munkáját - és ez igaz is.
DE vizsgáljuk már meg, miként érezzük magunkat, amikor elkészült a nagy “mű”!
az írás, a rajzolás konkrétan terápiás eszközök, hiszen miközben papírra (kütyüre, akármire) vetjük a bennünk lévő érzéseket, gondolatokat, kemény munkát végzünk. s ez a jól elvégzett munka segít minket hozzá a fejlődéshez. a beleölt energia miatt dőlünk hátra elégedetten egy jó írás vagy rajzolás után, és érezzük sokkal könnyebbnek, strukturáltabbnak, többnek magunkat.
persze nem fogja lehozni az írásunkat a new yorker magazin, és nem fogják kiállítani a képünket a múzeumokban, de sebaj! hiszen
egyáltalán nem az eredmény a lényeg, hanem a folyamat, maga a befektetett munka.
nem feltétlen jó egy gombnyomásra mindent megkapni, amit akarunk. a gyerekemet is igyekszem ránevelni arra, hogy vannak doglok, amikért dolgozni kell, amire várni kell, s pont ez az eltelt idő, belefeccölt meló az, ami miatt édes lesz számunkra az eredmény - ami mondjuk egyáltalán nem garantált, és sokszor nem is fontos.
hová vezet ez, hogy minden szellemi és érzelmi munkát próbálunk kiszervezni az életünkből?
szerintem így csupán hülyébbek és lelkileg szegényebbek leszünk. könnyen beválhat orwell jóslata az 1984-ből, és nem leszünk képesek a jövőben bővített mondatokat formálni, mélyen gondolkodni és összetett érzelmeket kifejezni.
kérdés még továbbá, hogy mivel fogjuk kitölteni a felszabadult időt? még több 3 másodperces tartalmat bámulunk majd a képernyőn, vagy gépeket hallgatunk arról beszélgetni egy podcastben, amint összefoglalják nekünk röviden az élet lényegét? mert hát olyan egyszerű az egész:
megszületsz, élsz, meghalsz
tényleg ennyi volna?
podcast
a múlt héten megjelent egy nagyon mély, élő (igen, két létező ember) beszélgetés a halottnak a coach csatornán mészáros piroska színésznővel, aki a külső és a belső változásairól mesél a 20 kilós fogyása kapcsán. érdemes időt szánni rá:
a terv szerint pénteken (vagy szombaton) lesz a következő BRO podcast felvétele stockholmi barátommal, deák józsival, akivel mindenképpen szeretnék beszélni a fenti témáról, illetve arról, hogy így négy hónapnyi pesti lét után elérkezett az első olyan napom, amikor mélyen éreztem magam. hétvégén kiteszem az anyagot a bezzeg a svédek csatornára, de addig is hallgasd meg az első epizódot ebből az új projektből - ha még nem volt meg:
jövő szerdán pedig egy számomra nagyon fontos témát dolgozok fel a HAC-ban, megismertetlek a hermeneutikus munka fogalmával. több, mint egy évig érleltem, de végre megszületett a “az érzelmi munka is munka és a nőknek tényleg többet kell dolgozniuk?” c. epizód, november 6-án jön. stay tuned!
sorozat
felzabáltam az apple tv+n a slow horses 4. évadát, és hát nem bírnak hibázni, töretlen a színvonal, szuperek a karakterek, izgalmas a történet.
jó szívvel ajánlom, gary oldman for president!
webinar
szeretnélek meghívni a november 11-i webinaromra, ami arról szól, hogy mi fán terem az employee wellbeing és mit tegyünk a munkahelyi stresszel? az esemény a language solutions jóvoltából INGYENES! részletek és regisztráció itt. gyere, ha van kedved, a végén lesz Q&A!
ennyi voltam mára, köszi a figyelmed, szép hétvégét!
üdv
andrás
Nagyon jó volt Bandi, alig hiszem el, hogy az a párbeszéd gép által generált cucc volt. az eszem megáll. és nagyon köszönöm a terápiás részt, én azt hiszem ezt az egészet ezért csinálom, megküzdésem a világ szarságaival, de erre még sosem gondoltam így.
az AI által "megírt" szövegek és az írással kapcsolatos gondolatmeneted nagyon érdekes, erről szívesen hallanék még, vagy akár részt vennék ilyen tematikájú beszélgetésben