HH170👂így hallgass, hogy aranyat érjen!
szia kedves olvasó!
hogy vagy? vajon tényleg itt a tavasz így január 56-án? én nem lennék elkeseredve, tőlem maradhat is! azt hiszem az elmúlt 12 hathónapos svéd tél mély nyomokat hagyott bennem.
azt akartam kérdezni tőled, hogy te hallgatsz rendesen? mármint nem csak a podcastjaimat, hanem úgy általában?
egyszer egy vezetői képzésen londonban az volt a legnehezebb gyakorlat, hogy 1 percen keresztül úgy kellett hallgatni a párunk mondandójára, hogy közben nem merülünk el a saját reakcióinkban, gondolatainkban, hanem tudatosan visszatereljük a 100%-os figyelmünket a másik szavaira, testbeszédére. (lásd még mindfulness)
nagyon tanulságos volt, hogy mennyire más élmény így befogadni a hallottakat. az egész tréningről ez volt a legnagyobb tanulás számomra, még rajzoltam is egy nagy fület a jegyzetfüzetembe.
nemrég pedig hallgattam egy érdekes podcastet, ahol Esther Perel azt mondta:
“két dolgot emelnék ki a hallgatással kapcsolatban. az első, hogy nem csak a fülünkkel hallgatunk. figyelek rád a szememmel, a mosolyommal, előrehajolok, másképp lélegzem. ha valami ijesztőt mondasz, a légzésem megváltozik, hátrébb mozdulok – az egész testem részt vesz benne. testben létező lények vagyunk.
a hallgatás második része: a hallgatás minősége, az, ahogyan hallgatlak, az határozza meg, hogyan fogsz beszélni hozzám. ez minden beszélgetésre igaz – legyen szó egy vezetőről, visszajelzési helyzetről vagy bármi másról.
a párbeszédet a hallgató és a beszélő fél közösen alakítják. a mélység, ahová eljutsz, a nyitottság, amit megmutatsz, a sebezhetőség, az őszinteség – mindez a hallgatás minőségéből fakad. a hallgató tehát nem csupán befogadó. a hallgató a párbeszéd társszerzője.
és persze a beszélő viselkedése is alakítja a hallgatót. ahogyan beszélsz hozzám, az hatással lesz arra, hogyan hallgatlak. ha kiabálni kezdesz, előrehajolsz, vagy bármi ilyesmi, az mind-mind befolyásolja a hallgatást.”
erre így sosem gondoltam, pedig tudtam, mennyire fontos jól hallgatni, ez a munkám során is rendkívül fontos, illetve podcasterként sem elhanyagolható képesség.
az is egy érdekes szempont volt a beszélgetésben, hogy miért fontos élőben találkoznunk, egy levegőt szívnunk, a teljes testünkkel látszani egy beszélgetés során?
hallottál már az ambivalens veszteségről? ez egy olyan gyászforma, amelyben a veszteség nem egyértelmű, nehezen meghatározható vagy lezárható.
nos ezt tapasztaljuk a távmunka során a végtelen mennyiségű Zoom hívás miatt, és a magánéletünkben is, ahol egyre többet csetelünk, maximum facetimeozunk, és közben azt hisszük, hogy jelen vagyunk, de legtöbbször fizikailag, érzelmileg vagy pszichológiailag távol maradunk egymástól.
ez a fajta veszteség a modern magány és kiégés egyik fontos jellemzője, mivel az érzelmi kapcsolódás hiánya felerősíti a magány és az elszigeteltség érzését.
érdemes átgondolni, hogyan tudnád gyarapítani a valódi találkozások számát és emelni a beszélgetéseid minőségét tudatos és fizikai jelenléttel? ha adhatok egy tippet, akkor hívj fel most valakit, akivel régen találkoztál, és beszéljetek meg egy élő randit!
podcast
múlt héten egy edukációs hangvételű HAC epizóddal jelentkeztem, amiben beszélek arról is, hogy az employee wellbeing miért nem csupán a HR felelőssége, és miért érdemes azzal foglalkozni, hogy a kollégák jól legyenek, hogyan lesz ez egy WIN-WIN-WIN szituáció?
hallgasd meg a kedvenc podcast lejátszódon és írd meg, neked milyen tapasztalataid vannak vállalati wellbeing programok kapcsán!
most vasárnap érkezik az új BRO epizód, úgyhogy addig pótold be a legutóbbit, amiben azt hiszem végre igazán meg tudtuk mutatni Józsi barátommal, hogy mennyire jókat beszélgettünk stockholmi életem során a kedvenc városrészünkön, södermalmon bóklászva.
azért arra felhívnám a figyelmet, hogy ezekben a bezzeg a svédeken kéthetenként megjelenő baráti beszélgetésekben egészen más a hangnem, mint amit megszokhattál a HAC-on, és kisgyerek társaságában nem játszanám az autóban, mert eléggé sok B+ bomba robban, ami nálam annak a jele, hogy izgatott vagyok és/vagy biztonságban érzem magam (ez esetben mindkettő).
további hír még, hogy március 9-én vasárnap 14:00-kor a fabrik kávézóban élő felvétel lesz. gyere te is, ha van kedved!
könyv
még nyáron megvettem Gurubi Ágnes ‘másik isten’ című könyvét, amit végre volt érkezésem elolvasni. ha nem riadsz vissza a mindent elsöprő szenvedélyektől, akkor te is nagyon szeretni fogod ezt a magával ragadó történetet.
nem egy boldogan éltek, míg meg nem haltak leányregény, de az élet asszem már csak ilyen…
sori, mozi
az apple tv+n most fejeztük be a bad sisters második évadát, és sírtunk, nevettünk, szörnyülködtünk - ajánlom fogyasztásra nagy szeretettel.
közben gyűjtöm az erőt, hogy megnézzem moziban a 210 perces brutalistát Adrien Brody-val. nagyon izgat már egy ideje a dolog, majd legközelebb elmesélem, hogy tetszett. addig is STAY TUNED!
köszönöm mára a figyelmed, szép napokat!
üdv
andrás