VV5 az internet halott, és zombiként él tovább: dead internet theory | virtuális világvége
adásnapló
szia kedves olvasó!
új adással jelentkeztünk szerdán, erről fogok mesélni. a végén pedig a vasárnapi BRO simogató részletei.
az eheti virtuális világvége podcast epizód (a halottnak a coach csatornán) fő témája a "dead internet theory, azaz halott internet teória". ez az elmélet eredetileg 2016-ban merült fel, azt állítva, hogy az interneten található tartalmakat nem emberek, hanem botok generálják. bár akkoriban még összeesküvés-elméletnek számított, 2025-re, a mesterséges intelligencia (ai) térnyerésével, a helyzet megfordult.
hallgasd meg a kedvenc podcast lejátszódon vagy olvass tovább!
az internetes forgalom és tartalom gépi generálása
egyre több adat támasztja alá az elmélet valóságtartalmát:
"a statisztika szerint körülbelül az interneten látható forgalom felét azt már nem emberek bonyolítják le, hanem különböző botok. és az europol egy ilyen jelentést is kiadott, hogy 2026-ra az interneten található tartalmak 90%-a gépigenerálás által készülhet." – ez az adat különösen ijesztő perspektívát nyújt a jövőre nézve.
az információ megbízhatóságának változása
az AI és a gépek által generált tartalmak térnyerése komoly kihívást jelent az információk hitelességének ellenőrzésében:
réka személyes példája, aki szakdolgozata írása során szembesült azzal, hogy nehéz megbízható forrásokat találni a dinamikusan változó online térben: "a kutatási időm fele ezzel ment el, hogy elkezdtem embereket nézegetni, hogy egyébként ők kicsodák és mit kell róluk tudni."
a probléma gyökere az, hogy az AI által generált tartalmak is más forrásokból táplálkoznak, amelyeknek a hitelessége már eleve kérdéses lehet.
"aha. tehát, hogy az az igazság, amire rájöttél ebben a kutakodásban, hogy akármeddig leásol, nem tudod megállapítani azt, hogy az az információ, amit te föl akarsz használni, az megalapozott-e."
az "AI 84%-ban tud csak igazat mondani most" statisztika további aggodalmakat vet fel az mi-re való támaszkodással kapcsolatban, különösen a pénzügyek és más érzékeny területek vonatkozásában.
a "shit in, shit out" elv kiemelten fontossá válik: minél több AI által generált tartalom van az interneten, annál inkább ezekből fognak meríteni a jövőbeli AIi modellek, ami az internet, mint megbízható forrás, hitelességét veszélyezteti.
az internet, mint információs forrás hanyatlása
a tartalomgyártás mennyiségi alapúvá válása, a SEO-ra való fókuszálás és az AI-alapú tartalmak elburjánzása miatt az internet, mint megbízható és hasznos információs forrás, hanyatlásnak indult.
"én már utálok google-re bejutni dolgokat, mert tudom, hogy ez egy tortúra lesz... látom, hogy egy AI által generált értelmetlen szöveg. az egész csak arra van, hogy a google-nek a a search engine optimization része működjön."
a felhasználók a releváns információk helyett "220 AI cikken" kell átrágják magukat.
"rettentően elszaródott a google. borzasztó."
az AI fejlődése és jövőbeli hatása
a technológia gyorsan fejlődik, ami újabb kihívásokat vet fel:
AI agentek: az openAI és más vezető AI cégek hamarosan bevezetik az úgynevezett "agenteket", amelyek nem csak tippeket adnak, hanem konkrét cselekvéseket is végrehajtanak (pl. nyaralás megszervezése, jegyfoglalás, pénz utalása).
ez a fejlődés újabb dilemmákat vet fel az AI-ba vetett bizalommal kapcsolatban a deepfake videók és visszaélések is terjednek: a videógeneráló AI-ok (pl. google veo3) egyre élethűbb tartalmakat hoznak létre, ami a deepfake videók térnyerésével komoly veszélyeket rejt magában (pl. ai pornó, politikai befolyásolás).
"életemben először történt meg az, hogy nem ismertem föl az első öt másodpercben, hogy egy AI videót nézek."
"azt mérték, hogy hiába tudták az emberek, hogy ez kamu, mégis negatív irányban változott annak az embernek a megítélése bennük." – ez rávilágít a deepfake-ek manipulációs erejére.
az idősebb generációk különösen sebezhetőek ezen a téren:
"az 50 pluszos felhasználók (én már ez vagyok, jesus!) feedje java részt egyébként ilyen AI generált tartalmakból áll, merthogy ők interaktálnak vele, teljesen benyalták”
minőség vs. mennyiség a tartalomgyártásban
az AI megkönnyíti a tartalomgyártást, de a mennyiségi szemlélet a minőség rovására megy.
réka személyes tapasztalata: a chatGPT használata "tök nagy terhet levett a vállamról" és "megkönnyíti az életemet, megkönnyíti a létezésemet a mentális egészségemre is nagyon sokat segített egyébként."
az AI lehetővé teszi, hogy sokkal több tartalmat gyártsanak:
"konkrétan írok egy promptót, és 30 perc alatt megszületik ez a cikk, és utána pedig csak lektorálnom kell és javítanom, úgyhogy sokkal több tartalmat tudunk gyártani."
azonban az emberi befogadóképesség korlátozott, és az MIi-vel generált "szar AI tartalmak" vizuális és információs környezetszennyezést okoznak.
prompt engineering: a "prompt engineering" nevű új szakma kigúnyolása, amely a hatékony kommunikáció hiányára mutat rá mind az emberek, mind az mi-k esetében.
réka: "megint azt érzem, hogy a tech brok így kitalálták, hogy most találjunk ki akkor még egy állást, vagy még egy ilyen pozíciót, ami amibe most azonnal be kell törni, mint a kódolásba anno. és akkor mostantól légy prompt engineer, és megtanítunk mindent. a prompt engineer konkrétan az, hogy tudsz kommunikálni."
a vállalatok hajlamosak a könnyebb, olcsóbb, AI-alapú tartalomgyártásra, az igényesség és a minőség rovására. "nagyon sok biznistulajdonos meg vállalkozó meg egyéb nem tudom tartalomgyártók úgy gondolják, hogy sokkal költséghatékonyabb és energiahatékonyabb az, hogy szarul lepromtolok valamit az AI-nak. nem teszek bele időt, energiát, erőforrást. nem vagyok igényes arra, hogy igényes tartalmakat gyártsak, és ne szennyezzem az online környezetet, hanem gyorsan legeneráltatom vele, gyorsan kidobom a facebookra, kidobom a weboldalamra, kidobom mindenhova, meg hagy fussom magától, meg akkor automatikus posztolás, meg akkor mindent csináljam meg úgy, ahogy akarja, nem nyúlok bele." - panaszkodik a marketing guru.
ez a trend aláássa a kreatív szakmákban dolgozók munkáját is, ahogyan réka tapasztalatai mutatják:
"többször hallottam már, hogy olyan visszajelzést kapnak nagyon elismert, nagyon híres, szakmájukban megbecsült szövegírók, hogy elküldenek egy anyagot, és azt mondják nekik, hogy hát megírattam a chat gpt-vel, nekem az egy kicsit jobban tetszik, úgyhogy próbálj már meg inkább valami ilyesmit csinálni."
az oktatás és az AI
az akadémia világa is kénytelen alkalmazkodni az AI-hoz:
"idén jutottak el arra a pontra, hogy egész egyszerűen az AI-t be kell vezetni a szakdolgozat írási felkészítésbe, merthogy a diákok így is, úgy is használni fogják, és hogyha már használják, akkor használják rendesen, és ne egy az egybe prompttal együtt másolják be a szöveget, amit megkapnak tőle."
a fizetős tartalmak (paywall) és a tudásszakadék
a hagyományos újságírás és tartalomkészítés hanyatlása miatt a minőségi tartalmak egyre inkább fizetőssé válnak, ami a tudásszakadék elmélyüléséhez vezethet:
"ez kimutatások szerint egyre elterjedtebb lesz, ahogy haladunk előre az időben, merthogy ugye ezek nagyon igényes tartalmak, rengeteg munka van benne, haldoklik az újságírás és a tartalom készítés iparága, és hogy fenntartható legyen ez az egész, ezért nyilván több bevételre van szükségük ezeknek az embereknek, és ezért bizony fizetni kell, hogy igényes tartalmakat fogyassz."
a probléma különösen magyarországon súlyos:
"az értelmiségi réteg egy kicsit (nagyon) leszakadóban van... pénzügyileg mondjuk nem feltétlen tudjuk magunknak azt megengedni, vagy tudják ezek az emberek maguknak azt megengedni, hogy 8-10 oldalt támogassanak." ez egy tudásszakadékot hoz létre:
"azok az emberek, akiknek egyáltalán nincs erre erőforrása és egyáltalán nem tudják előteremteni azt a pénzt, hogy bárhova is előfizessenek, akkor ők információ nélkül fognak maradni, vagy a kritikus gondolkodási készségeiket dobják ki előre a kukába, mert előbb-utóbb csak AI tartalom lesz az internet, és lehetetlen lesz tájékozódni."
a "disruptor" tech cégek szerepe a hagyományos média pusztításában: "bejött a facebook, bejöttek a social média platformok, tönkretették a hagyományos folyóiratokat, napilapokat, tönkretették nagyjából a profi újságírást, mint szakmát."
a megoldás a minőségi tartalom közvetlen támogatása: "igenis megveszed a new york times-t meg a népszabadságot vagy fizetsz a substacken annak a profi újságírónak, aki csinál egy igényes hírfolyamot."
felmerült a jelszó megosztás és a "family plan" modell (pl. spotify, netflix) mint megoldás a fizetős tartalmak elérésére, miközben támogatja a tartalomgyártókat.
lehetséges megoldások és ajánlások
a podcast végén igyekszünk pozitív kicsengéssel, egyéni és rendszerszintű megoldások felvetésével zárni:
tudatosság: felismerni a problémát és tudatosan fogyasztani a tartalmakat.
minőség: a mennyiség helyett a minőségre fókuszálni, long-form tartalmakat fogyasztani, amelyek elmélyült gondolkodást igényelnek. "inkább menjünk rá arra, hogy minőségi, longform, hosszú formátumú tartalmakat fogyasszunk, és ne gyors dopamint kergessünk."
támogatás: pénzzel vagy interakcióval (lájk, megosztás, komment, személyes visszajelzés) támogatni az értékes, emberi tartalomgyártókat és újságírókat. "nem csak pénzzel tudod támogatni ezeket az alkotókat, hanem azzal, hogy - de ez most annyira hülyén fog kijönni, de hogy - lájkolsz, hogy megosztod, hogy kommentelsz hogy hogy engagementet adsz egyébként azoknak a tartalmaknak, amiket értékesnek találsz."
kapcsolódás: visszatérni az emberi interakciókhoz és a valós világhoz. "szeressünk meg, nevessünk, meg érezzük jól magunkat, meg kapcsolódjunk, meg egy kicsit térjünk vissza így a a való világba a virtuális helyet."
"a saját valóságunkat azért a nap végén mi teremtjük meg." – az egyéni felelősség hangsúlyozása a digitális környezet formálásában. "kommunikáljunk, mert mi nekünk itt a napvégén az a célunk, hogy egyáltalán felhívjuk a figyelmet ezekre a problémákra, és elinduljon egy beszélgetés ezekkel kapcsolatban, hogy aztán a végén szépen egymásra találjunk és közösen húzzuk ki magunkat ebből a szarból, amit amit amibe az online világban belekeveredtünk." – a párbeszéd és a közösségi cselekvés fontossága.
összességében a podcast arra hívja fel a figyelmet, hogy a "halott internet" egyre inkább valósággá válik az AI és a gépek által generált tartalmak térnyerése miatt, de még van lehetőség a tudatosabb, minőségközpontú tartalomfogyasztásra és a valós kapcsolatok ápolására a digitális világban.
az összefoglaló megírásához amúgy az AI-t hívtam segítségül, csak hogy tudd. sorry, nem sorry (?)
közönségtalálkozó vasárnap a városligetben
Józsi barátomék itt lesznek pesten pár napig és ugyan most nem szervezünk nyilvános podcast felvételt, mint márciusban, de egy kötetlen fűben ücsörgés lesz a városligetben. gyere el te is, ha van kedved, és nyugodtan hozz magaddal kisállatot, partnert, havert vagy sárkányt.
a helyszín a városligeti piknik kert előtti kis rét. jó, ha van nálad pléd, amire kényelmesen le tudsz kuporodni és bármilyen drink, amit szívesen fogyasztanál. amúgy étel-ital kapható az említett vendéglátóipari egységben is.
ha be akarod tenni a naptáradba az eseményt (pontos helyszínnel) és szeretnél bármiféle updateről értesülni, akkor kattints az alábbi gombra!
várunk szeretettel!
szép nyarat, üdv
andrás
Koszi a hirlevelet, jó volt, mint mindig!